O blogu

Skąd pomysł?


Dzisiaj powiedzieć, że "kto nie idzie do przodu ten się cofa", to jak użyć eufemizmu. Prawda ta powinna być dla wszystkich oczywista zwłaszcza w dzisiejszych czasach i zwłaszcza w tak dynamicznie rozwijającej się branży jak (szeroko pojęte) IT.
Każdy profesjonalista zdaje sobie z tego sprawę i ciągle stara się udoskonalać swój warsztat. Ze mną jest podobnie.
Przez całą jednak swoją karierę (która mam nadzieję, jeszcze trochę potrwa) towarzyszy mi myśl: "co dalej, co jeszcze, gdzie zainwestować swój czas, na co poświęcić uwagę, a co jej godne nie jest".Takich pytań zadawanych sobie, moim zdaniem nie uniknie nikt kto chce się rozwijać, stawać się coraz lepszym w tym co robi. I nie ma znaczenia czy jest dopiero na etapie wyboru ścieżki, którą chce podążać (jak maturzysta rozważający oferty edukacyjne wyższych uczelni), czy przemierzył już szmat drogi i jest na kolejnym jej rozstaju (jak manager zastanawiający się które kompetencje pozwolą mu na awans na upragnione stanowisko dyrektora generalnego, CIO, czy inne stanowisko najwyższego szczebla).

Ten blog jest w głównej mierze dla mnie - ma mi pomóc zbierać i systematyzować wiedzę pomocną przy obieraniu kolejnego kursu, którym w swojej karierze będę podążał.
Chciałbym jednak, aby był także przewodnikiem dla wszystkich, których szlak prowadzi przez "świat elektronów i przełączników" * i był wskazówką przy podejmowaniu jakże trudnych decyzji.

Co tu znajdziesz?


Informacje, które tutaj znajdziesz da się podzielić na kilka głównych kategorii.

  • relacje i recenzje konferencji, spotkań branżowych, szkoleń i warsztatów, czyli informacje o tym w czym warto uczestniczyć, aby poniesiony wkład (czasu i pieniędzy) zwrócił się z nawiązką,
  • recenzje książek, artykułów - dwa najpopularniejsze i najtańsze sposoby na poszerzanie swojej wiedzy. Pozwól mi "stracić czas" na nie wszystkie i zoptymalizować Twój czas, dać Ci informacje, po co warto sięgnąć,
  • wywiady - wiele osób, które osiągnęły sukces mają swój własny na niego przepis. Tutaj masz szansę dowiedzieć się jak karierę rozwijają prezesi dużych firm, co o tym myślą managerowie z branży HR i osoby, które dzieki kursom IT starają się przekwalifikować. Jak im poszło, jak im idzie, czy warto? To znajdziesz tutaj,
  • pozostałe pomysły, moje oceny, wskazówki, propozycje, które mam nadzieję, pozwolą Tobie znaleźć optymalne rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb.


Czego tu nie znajdziesz?


Pomimo, że blog dotyczy IT, nie znajdziesz tutaj wiedzy stricte technicznej. Nie będzie opisu wzorców projektowych z przykładami, wykładów o językach programowania, bibliotekach, czy inżynierii oprogramowania i jej narzędziach.
Tutaj znajdziesz informację, gdzie takich informacji szukać i które źródła są sprawdzone.
Jest wielu świetnych specjalistów w branży potrafiących przekazać w ciekawy sposób "twardą" wiedzę. Lepiej, żeby oni wytłumaczyli Ci co i jak. Nie wiesz, którzy to? Doskonale! Ten blog jest w takim razie także dla Ciebie. Tutaj ich poznasz...

Nie przedłużając - zapraszam do lektury.

* Manifest Hackera, http://phrack.org/issues/7/3.html