wtorek, 1 listopada 2016

Czytelnicze TODO - listopad 2016

Zaczyna się listopad, zegary cofnięte, wieczory stały się zdecydowanie dłuższe, co sprzyja poświęceniu się lekturze. Wybrałem kilka pozycji, które zamierzam w tym miesiącu "łyknąć". Tematyka różnorodna - trochę technicznie, trochę biznesowo, wszystko bez wątpienia przydatne.

Książki


"Kto zabrał mój ser", Spencer Johnson

Pierwszy raz usłyszałem o niej od prezesa Gemiusa, który na jednym ze spotkań firmowych, podczas przemówienia, nawiązał do myszek - bohaterów tej książki.
Ostatnio na szkoleniu "Coaching w Scrumie", z którego relację zamieściłem niedawno na blogu, prowadzący przygotowali kącik z książkami dotyczącymi coachingu, samorozwoju i wśród pozycji, które nam wówczas zaproponowali znalazł się "serek".
Książka dosyć znana, postanowiłem, że będąc na świeżo po warsztatach przeczytam ją.

"Microservices vs. Service-Oriented Architecture", Mark Richards

Książka (właściwie raport, jak twierdzi we wstępie autor) stricte techniczna, a takich mi ostatnio brakowało :)
Od jakiegoś czasu w sieci istnieje pewien trend dotyczący korzystania z mikroserwisów. Liczę, że dowiem się w czym to podejście jest innowacyjne w stosunku do SOA. Mark Richards zapowiada przegląd i porównanie wzorców architektonicznych tych stylów. Pozycja świeża, z 2016 roku.

"Ekonomia dla bystrzaków", Antonioni Peter, Flynn Sean Masaki

Nazwa serii "dla bystrzaków" wywołuje u mnie grymas na twarzy. Brzmi moim zdaniem infantylnie. Cieszę się jednak, że kiedyś się przełamałem i zakupiłem tą pozycję. Już raz ją przeczytałem, ale dosyć dawno i chciałbym sobie przypomnieć podstawowe zagadnienia ekonomiczne. Sporo informacji, które są w niej zawarte można przenieść na wiele różnych aspektów naszej pracy i życia, stąd moja chęć powrócenia do niej.

Czasopisma


"Harvard Business Review Polska" Październik 2016

Tematem z okładki wydania jest sztuka negocjacji. Jako, że to temat przewodni spodziewam się kilku ciekawych artykułów.

"Programista" 09/2016 (52)

Ostatnio w "Programiście", którego śledzę dosyć regularnie, nie znajdowałem artykułów, które mnie potrafiły pochłonąć. Moimi ulubionymi sekcjami stały się "Klub lidera IT" oraz "Planeta IT", wcześniej bardziej interesowały mnie działy z twardą, techniczną wiedzą.
W tym numerze wydaje mi się jednak warty uwagi artykuł o WebSocketach oraz fragment książki "Praktyczna inżynieria wsteczna: Metody, techniki i narzędzia", której autorami są m.in. Gynvael Coldwind i Mateusz Jurczyk. Miałem przyjemność poznać chłopaków dawno temu na forum uw-team i od tamtego czasu chętnie śledzę to co robią. A każdy kto się trochę interesuje cyberbezpieczeństwem wie, że robią naprawdę sporo i na najwyższym światowym poziomie.

Artykuły (blogi, serwisy, etc)


Niemożliwe jest wypisać wszystkich, chociażby z tego powodu, że pojawiają się one na bieżąco. Kilka jednak pozycji mam w zakładkach i chcę je w najbliższym czasie przeczytać:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz